Небезпека отруєння чадним газом
За повідомленнями в засобах масової інформації в усіх регіонах України збільшилась кількість випадків отруєння чадним газом. Чадний газ (окис вуглецю) – особливо небезпечний продукт неповного згорання палива (вугілля, газу, бензину). Оскільки він не має ні смаку, ні запаху, ні кольору, не є подразнюючим та легко змішується з повітрям, а також без перешкод розповсюджується, він отримав назву «мовчазний вбивця».
В умовах порушення сталого теплопостачання квартир, житлових будинків, що має місце внаслідок планових та аварійних відключень електропостачання, спричинених обстрілами росією енергетичної інфраструктури України, громадяни прибігають до використання самовільно встановлених в житлових помешканнях багатоквартирних будинків «буржуйок», використання газових плит з метою обігріву житла. Внаслідок можуть допускатись порушення правил безпечного користування даними приладами. Це і призводить до отруєння чадним газом. Отже нагадуємо заходи профілактики отруєнь чадним газом.
Чадний газ утворюється через відсутність у повітрі необхідної для горіння кількості кисню, а тому частіше може накопичуватись у невеликих кухнях та інших приміщеннях малого об’єму, де встановлені газові прилади. Отруєння чадним газом може статися і в оселях з пічним опаленням, де використовуються шибери, або через погану тягу в димових та вентиляційних каналах. Слід пам’ятати, що при вологій та вітряній погоді, а також у період сильної спеки, тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може створитися так звана «зворотна тяга». Щоб не сталося лиха, завжди майте на увазі, що перед розпалюванням, а також під час роботи газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід, необхідно провести перевірку наявності тяги в димових та вентиляційних каналах, а при відсутності тяги користуватись газовими приладами категорично заборонено.
Отруєння чадним газом може бути спричинене і вихлопними газами при працюючому двигуні автомобіля у гаражі та за тривалого перебування у закритій кабіні автомобіля чи автобуса, де створюється висока концентрація газу.
Чадний газ (окис вуглецю) відноситься до речовин, які не беруть участь в обмінних процесах в організмі та впливають негативно на всі органи, насамперед, на головний мозок та серце. Цей газ легко проникає в кров, де зв’язується з гемоглобіном. Гемоглобін, з’єднаний з чадним газом, втрачає здатність переносити кисень в крові, що є причиною недостатнього постачання кисню до тканин та органів. Внаслідок цього настає кисневе голодування тканин, до якого найбільш чутлива нервова система. Це і визначає клінічну картину отруєння чадним газом. Гостре отруєння чадним газом може бути легкого, середнього та важкого ступенів.
Легкий і середній ступені отруєння проявляються головним болем меншої чи більшої інтенсивності, нудотою, блювотою, загальною слабкістю, порушенням серцевої діяльності, непритомністю.
Важкий ступінь характеризується розвитком коматозного стану (втрата свідомості) з порушенням серцевої діяльності та дихання, зникненням всіх поверхневих і глибоких рефлексів. Може наступити смерть від паралічу дихального або серцево-судинного центру.
Нещасні випадки, пов’язані з використанням газу у побуті, трапляються через недотримання споживачами правил безпечного користування газовими приладами, а саме:
- самовільне втручання мешканців у газову мережу та здійснення газово-монтажних робіт організаціями, які не мають відповідної кваліфікації та ліцензії;
- відсутність тяги в димових та вентиляційних каналах, їх несправність, засмічення;
- встановлені газові колонки у приміщенні ванної кімнати;
- використання газових приладів не за призначенням, а саме газової плити для обігріву приміщень;
- самовільна перестановка, заміна чи встановлення нових газових приладів;
- здійснення перепланування приміщень з влаштуванням пластикових вікон без провітрювачів, дверей без підрізу в нижній частині; перекриття ззовні віконних блоків поліетиленовою плівкою;
- встановлення електровентиляторів у вентиляційні канали.
Такі дії споживачів є грубим порушенням правил безпеки під час користування газовими приладами, оскільки порушується трикратний обмін повітря, не забезпечується приплив повітря в приміщення, де працюють газові прилади.
Щоб уникнути отруєння чадним газом, необхідно:
- не рідше одного разу на три місяці перевіряти справність вентиляції в кухні та ванній кімнаті (наприклад, за допомогою аркуша паперу або полум’я свічки, сірника);
- не встановлювати газові колонки у ванних кімнатах;
- вимагати від комунальних служб проводити профілактичні огляди димарів не рідше двох разів на рік;
- регулярно провітрювати квартиру помешкання;
- не залишати включеним двигун автомобіля при роботі в гаражі.
Перша допомога при гострому отруєнні.
- Негайно вивести (винести) потерпілого із зони отруєння. Викликати швидку медичну допомогу.
- Забезпечити доступ свіжого повітря, відчинити вікно.
- При відсутності дихання провести штучне дихання.