Не знав про спадщину
Така історія трапилася з клієнтом Кам'янець-Подільський місцевий центр з надання БВПД.
Чоловік не знав, що мати заповіла йому спадщину. А коли дізнався – строк її прийняття вже минув.
Щоб виправити ситуацію, слід встановити додатковий термін прийняття спадщини. Для цього треба звертатися до суду і довести, що строк було пропущено з поважної причини.
«При цьому поважними вважаються причини, які пов’язані з об’єктивним, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій», – пояснює адвокат клієнта Степан Білосевич.
Степан Білосевич підготував позовну заяву до суду, у якій зазначив, що його клієнт не знав про існування заповіту, тому й не звертався до нотаріуса раніше. Крім того, на день смерті й на час відкриття спадщини зі спадкодавицею ніхто не мешкав, інших спадкоємців за законом немає.
Суд визнав, що незнання про наявність заповіту є поважною причиною, через яку позивач пропустив строк прийняття спадщини. Відтак своїм рішенням задовольнив позов та визначив додатковий строк – три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері.
Важливо знати:
Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття. Закон зобов’язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом встановленого строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може встановити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Такими поважними причинами можуть бути, зокрема:
тривала хвороба спадкоємців;
велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;
складні умови праці, зокрема пов’язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
перебування спадкоємців на строковій службі у складі ЗСУ;
необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Детальніше – на сайті системи БПД: https://cutt.ly/zm3AFBn