Про недопущення пожеж в екосистемі!

Дата: 09.08.2021 15:20
Кількість переглядів: 2311

Незважаючи на здійснений місцевими органами державної виконавчої влади (самоврядування), правоохоронними органами та органами державного нагляду у сферах пожежної, техногенної, екологічної безпеки комплекс організаційних та практичних заходів, направлених на запобігання спалюванню сухої рослинності (пожнивних залишків), певні особи продовжують допускати порушення вимог чинного законодавства.

         Пожежі в екосистемах можуть мати негативні наслідки не лише для навколишнього середовища, але й для життя і здоров’я людей. Також вогонь із полів може перекинутися на будівлі, знищити лінії електропередач, газо- та нафтопроводів, лісові насадження. Незважаючи на численні перестороги, громадяни продовжують проводити такі "прибирання", тим самим отруюючи повітря десятками найрізноманітніших хімічних сполук. Вони накопичуються в організмі людей, провокуючи загострення як хронічних хвороб, так і виникнення нових (у тому числі й онкологічних) захворювань. Разом із димом у повітря, а потім і у легені людини і тварин потрапляють важкі метали, діоксини, бензопірени, окиси азоту та найрізноманітніші канцерогенні сполукию. З листям часто горить безліч сміття, що істотно підсилює забруднення атмосфери.

        Спалювання сухої рослинності часто призводить до займання торфовищ, ланів і лісових насаджень. Нерідко при випалюванні стерні, сухої рослинності пошкоджуються полезахисні лісові смуги, виникають великі пожежі, в т.ч. і в прилеглих лісових масивах. Аналогічним чином, існує загроза і загорання житлових та дачних будинків.                                                Часте спалювання трави переростає в неконтрольоване горіння і нерідко призводить до важких наслідків, зокрема і з людськими жертвами.

     Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й насіння, паростки дерев та корені майбутньої рослинності, так, що земля на кілька років зменшує ріст свіжої зелені. Спалювання трави аж ніяк не сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Адже висока температура при горінні знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту.

     Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Хтось згорає, інші - задихаються від диму. Під час пожеж гине багато комах, їх личинки, лялечки, а також сонечка, туруни, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту.

    За самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна, а у окремих випадках і кримінальна відповідальність:

       - відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов даного дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

       - відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України знищення абс пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або ї залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншик загальнонебезпечним способом - караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строї від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкінаслідки - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

       Інформуємо сільгоспвиробників (фермерські господарства, одноосібників тощо) про категоричну заборону спалювання стерні, післяжнивних залишків та розведення багать на полях, як під час зернозбиральної компанії, так і після її завершення. Нагадуємо про вимогу щодо обкошування смугою не менше 4 м завширшки полів з сільськогосподарськими культурами в місцях їх прилягання до лісових масивів, степової смуги, автомобільних та залізничних шляхів.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь